termoizolacja

Termoizolacja, a osłony zewnętrzne

Jesienią i zimą, gdy za oknem słupki rtęci pokazują coraz niższe temperatury, warto zadbać o odpowiednią izolację termiczną, która ograniczy utraty ciepła i tym samym zmniejszy rachunki za ogrzewanie. Szacuje się, że przez okna, z wnętrza ucieka około 15% – 25% ciepła. Jeśli nie możemy ingerować w szczelność samych okien, wartość tę możemy zmniejszyć za pomocą odpowiednio dobranych osłon okiennych.

Spośród wszystkich osłon okiennych, najefektywniejsze w kwestii izolacji termicznej są osłony zewnętrzne. Skutecznie chronią przestrzeń okienną przed czynnikami pogodowymi, jak deszcz, wiatr, mróz czy śnieg. Materiały, z których wykonane są osłony są nie tylko odporne na wymienione zjawiska, ale również mają właściwości termoizolacyjne. Między zasłoniętą roletą zewnętrzną czy żaluzją fasadową, a oknem tworzy się przestrzeń wypełniona powietrzem, tzw. poduszka termiczna, która także chroni wnętrze przed wychłodzeniem. Połączenie osłony i powietrza otula okno niczym kołdra i zmniejsza proces wyrównywania temperatury wewnątrz i na zewnątrz. Co ważne – podobnie działa to latem, chroniąc dom przed nadmiernym nagrzewaniem w upalne dni.

By optymalnie wykorzystać termoizolacyjny potencjał zewnętrznych osłon okiennych, warto zdecydować się na montaż podtynkowy oraz dodatkowe ocieplenie kasety.

Nie zawsze jednak możliwe jest zastosowanie osłon zewnętrznych. Co w takim przypadku? Czy przy pomocy osłon wewnętrznych można ograniczyć utraty ciepła? Tak, jest to możliwe, jednak warto zaznaczyć, że osłony wewnętrzne są mniej skuteczne w tym zakresie. W ich przypadku okno bezpośrednio styka się od strony zewnętrznej z niższą temperaturą, więc zredukowanie wymiany temperatur między oknem a wnętrzem możliwe jest w mniejszym stopniu.

Podsumowując, osłony zewnętrzne to doskonałe rozwiązanie pozwalające na ograniczenie wychładzania pomieszczeń. Mniejsza potrzeba ogrzewania wnętrz, to także oszczędności spowodowane niższymi kosztami eksploatacyjnymi.

Tags: No tags

Comments are closed.