łodź grafika

Jaki system rolet zewnętrznych wybrać – natynkowy, podtynkowy czy nadstawny?

Wybierając rolety zewnętrzne trzeba zmierzyć się z wyborem odpowiedniego systemu. Dla laików wybór może być trudny, jednak posiadając podstawowe informacje o działaniu każdego z nich bez problemu można podjąć właściwą decyzję. Czym różnią się od siebie systemy natynkowy, podtynkowy i nadstawny? Podpowiadamy.

Rolety zewnętrzne to od lat jedne z ulubionych osłon zewnętrznych w Polsce. Wyróżniają się doskonałą izolacją termiczną i dźwiękową czy też możliwością całkowitego osłonięcia od światła dziennego w pomieszczeniu. Wyjątkowo łatwa obsługa i duża funkcjonalność to cechy, za które użytkownicy rolet je cenią. Jednak wybierając odpowiedni system osłon trzeba zmierzyć się z ich mniej oczywistymi właściwościami. Przedstawiamy systemy rolet zewnętrznych w pigułce.

 

  System natynkowy

Osoby szukające rolet zewnętrznych do budynku, który już istnieje i w którym z różnych przyczyn nie chcą dokonywać żadnych modyfikacji, mogą zakończyć bliższe poznawanie rolet zewnętrznych na systemie natynkowym. Jego montaż nie wymaga dodatkowych przygotowań – osłona jest przymocowywana do elewacji budynku lub stolarki okiennej, przez co na rolety natynkowe można zdecydować się w każdym momencie.

W tym rozwiązaniu kaseta rolety znajduje się na zewnątrz. Możemy wybrać jej kształt, by jak najlepiej pasowała do stylu budynku. Jeśli pojawi się potrzeba serwisu rolety, dostęp do kasety jest od przodu.

 

 

 

System podtynkowy

System podtynkowy jest nieco bardziej wymagający. Najlepiej, gdy o jego wyborze zdecydujemy na etapie budowy – wtedy nie będą wymagane zmiany w obrębie nadproża. Montując roletę w systemie podtynkowym w trakcie budowy bez problemu ukryjemy kasetę pod elewacją, osiągając tym samym atrakcyjny efekt wizualny. Jeśli budynek jest już wykończony, system podtynkowy nie jest wcale wykluczony, jednak jego montaż będzie wymagał wcześniejszego przygotowania.

Prowadnice w systemie podtynkowym także dają możliwość częściowej zabudowy. Serwis rolety odbywa się od dołu na zewnątrz budynku.

 

 

 

System nadstawny

Systemem, który wymaga największego przygotowania i zaplanowania jest system nadstawny. Jego zastosowanie należy zaplanować już na etapie projektowania budynku, gdyż kaseta rolety umieszczona jest nad oknem, co wymaga wcześniejszych przygotowań. Efekt wizualny wynagradza jednak zaangażowanie w przygotowania. Kaseta rolety jest ukryta pod elewacją, a dostęp do niej możliwy jest od dołu wewnątrz budynku. System nadstawny, podobnie jak podtynkowy, daje ciekawy efekt “wtopienia się” rolet w fasadę budynku.

 

Wybierając odpowiedni system rolet zewnętrznych do domu, należy wziąć pod uwagę możliwości techniczne montażu i rozważyć, na jak duże zmiany w obrębie nadproża możemy sobie pozwolić. Od wybranego systemu będzie zależał jego późniejszy serwis oraz efekt wizualny, jaki dadzą osłony.

Comments are closed.